X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
TRY

WhatsApp Business Nedir ve Normal WhatsApp'tan Farkları Nelerdir?

AnasayfaYazılarTeknolojiWhatsApp Business Nedir ve Normal W...

WhatsApp Business'ı özellikle son günlerde sıkça duyar olduk. Yakında akıllı telefonlarda kullanılmaya başlayacak olan WhatsApp Business ile ilgili yeni detaylar da ortaya çıktı. Peki, nedir WhatsApp Business ve şuan da kullandığımız normal WhatsApp'tan ne farkı var? Biz de tüm bu soruların cevaplarını bu rehberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

WhatsApp Business Nedir?

WhatsApp Business, Facebook'un kullanıcılarına sunacağı yeni bir özellik. Bugüne kadar adının pek duyulmamasının nedeni ise beta testi aşamasında çok az sayıda kulanıcıya ulşamasıydı. 

WhatsApp Business, adından da anlaşılacağı üzere şirketlerin müşterileri ile iletişimini daha hızlı ve anında sağlamak için kullanılacak bir uygulama. Yani WhatsApp Business sayesinde müşteriler ile işletmeler zaman kaybı yaşamandan hemen iletişime geçebilecek. 

WhatsApp Business sayesinde işletme sahipleri, hem şahsi WhatsApp hesaplarını hem de şirket hesaplarını tek bir cihaz üzerinden kontrol edebilecek. Yani şirket sahipleri, aynı telefonda hem WhatsApp hem de WhatsApp Business'ı kullanabilecek.  

WhatsAppp Web Ücretli mi? Normal WhatsApp'tan Farkı ne?

WhatsApp Business, başlangıçta ücretsiz olacak. Şu an edindiğimiz bilgiler bu yönde. İleri de ücrete tabi olur mu olmaz mı onu şu anlık bilemiyoruz. Bahsettiğimiz gibi ilk olarak ücretsiz olacağını söyleyebiliriz.

İki uygulamanın da kullanıcı arayüzü açısından oldukça benzer görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

WhatsApp Business'ın normal kullandığımız WhatsApp'tan görünüş itibariyle en belirgin farkı logosu olacak. WhatsApp Business'ın logosu, bizim alışık olduğumuz telefon ahizesinin yerine yeşil konuşma balonunun içinde beyaz bir "B" harfi olacak.

Ayrıca uygulamayı yükledikten sonra kullanıcılar da normal WhatsApp'ta olmayan farkları görebilecek. Örneğin, uygulamanın profil kısmında; işletme veya şirket tanımı, konum, e-posta, internet sitesi ve diğer seçenekleri bulunuyor. Bu alanlar iş profili ile ilgili olduğu için normal WhatsApp'ta olmayan seçenekler.

Bir diğer fark ise; WhatsApp Business'ta sabit hat üzerinden hesap oluşturulabilecek. Bu özellik sizin de bildiğiniz gibi normal WhatsApp'ta bulunmayan bir özellik.

WhatsApp Busniss'ın sunduğu özellikler arasında "Otomatik cevap" ve "İstatistikler" de bulunuyor. Otomatik cevap özelliği ile işletme sahipleri adına, iş saatleri dışında veya müsit olamdıkları zamanda müşterilerine otomatik olarak şablon mesajlar gönderilebilecek.

İstatistik özelliği ile de işletme sahiplerine gönderilen, alınan ve teslim edilen mesaj sayısı gibi önemli istatistikler hakkında ayrıntılı bilgi verilecek.

WhatsApp Business'ı Nasıl Yükleyebilirim?

WhatsApp Business şu an Google Play Store'da bulunmuyor. Yani normal şartlarda şuan indirip kullanamıyorsunuz. Ancak uygulamının APK sürümü bulunuyor. APK sürümünü indirip uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. 

 


Top