X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
TRY

Grafik Tasarım

AnasayfaGrafik Tasarım

Grafik tasarım, vermek istediğimiz mesajların daha kalıcı olabilmesi için görsel olarak ifade edilmesi anlamına gelir.  Günümüzde kullanım amacı daha çok firmaların vermiş oldukları hizmetleri etkili bir şekilde tanıtabilmesidir. Bunu yaparken metinlerle görseller harmanlanıp estetik olarak düzenlenir. 

Grafik Tasarım Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Günümüzde grafik tasarımın girmediği alan hemen hemen yok gibidir. Tabelalar, ambalajlar, logolar, afişler, kitap kapakları, kutular, kartvizitler bunlardan en yaygın olanlardır. Girdiği her sektör için kendine özel bir tarz kazanır. Zamana bağlı olarak kendi içinde değişimler gösterir. Grafik tasarımcıları kendilerine ait tarzlarıyla, farklı araç ve gereçler kullanarak çalışırlar. Yaptıkları işe kendi hayal güçlerini katabildikleri gibi, müşteri istekleri doğrultusunda da hareket edebilirler. Grafik tasarım firmaların markalaşmaları açısından çok önemlidir. Tüketiciyi hedef alan, tüketicinin zevkleri ve istekleri doğrultusunda gerçekleştirilen yatırımlar, tasarımlar son derece kârlı yatırımlardır. Reçete Art Ajans,  yaratıcılığı teknikle birleştirir, ortaya gerçek bir sanat çıkarır. Marka kimliği için, kolay anlaşılır, özgün ve dikkat çekici tasarımlar oluşturur. 

Grafik Tasarım Nasıl Gerçekleştirilir ?

Grafik tasarımı sırasında çizgilerden, renklerden, dokulardan, tonlamalardan yardım alırız. Bunları yapabilmek için, gerekli bilgisayar programlarını iyi kullanıyor olmak asla yeterli değildir. Grafik tasarımıyla uğraşanlar, görsel zekâsı yüksek kişilerdir. Yaptıkları işe yaratıcılıklarını katarak estetik ürünler ortaya çıkarırlar. Bu nedenler, sanattan, felsefeden, politikadan, sosyolojiden anlıyor olmaları gerekir. Son yıllarda grafik tasarım, bilgisayar programları kullanılarak yapılıyor. Programlar içerisindeki kodlar kullanılarak, renklendirmeler ve çizimler yapılıyor. 

Grafik Tasarım İçin Hangi Araçlar Kullanılır ?

İyi tasarımlar,  iyi yazılımlar gerektirir. Günümüzde grafik tasarım için kullanılan pek çok program mevcuttur. Elimizdeki proje için en uygun olanları bu yazılımlar arasıdan seçip kullanırız.  

Adobe Photoshop CC : Fotoğrafları düzenleyip birleştirmeye yarayan bu program, mimarlar, fotoğrafçılar ve animasyoncular tarafından sıklıkla kullanılır.

Adobe Photoshop Lightroom CC : İçerisindeki bir takım fonksiyonlar sayesinde, çok sayıda fotoğrafa aynı anda ulaşarak onları düzenlemenizi sağlar. Ama bunun zorlu bir süreç olduğunu söylemek isteriz.

Adobe Illustrator CC : Logolar, kartvizitler, broşürler hazırlayabileceğiniz, piksellerle ilgili her türlü sorunu ortadan kaldırabilecek bir programdır.

CorelDRAW : Dijital baskılar, açık hava tabelaları için kullanabileceğiniz vektörel tabanlı bir programdır. İçinde, otomatik çizim tekniklerini barındırdığı için, yeni başlayanlara uygundur.

Adobe InDesign CC : Gazete, kitap ya da dijital dergiler, sayfa sayısı fazla olan ürünlerin gerçekleştirilmesinde kullanılır.


Top